top of page

Moje články o homeopatii

Je homeopatie pouhé placebo?

O homeopatii se v médiích často píše jako o předraženém placebo efektu. Pokud někdo kritizuje homeopatii za to, že je účinná pouze na základě placebo efektu, znamená to, že tím připouští, že u ní byly pozorovány nějaké pozitivní výsledky.

Proč tyto pozitivní výsledky nejsou pozorovány u tak masivního počtu lidí, kteří bezmezně věřili konvenčním lékům, předepsaným těmi nejlepšími odborníky-lékaři, a tito lidé pak končí v poradnách homeopatů, často v už velmi pokročilém stádiu patologie, kdy předchozí konvenční léčba selhala? Proč někdy nejsilnější antibiotika nevyléčí infekci, přestože, že do ně nemocný vkládá největší naděje? Proč léky na migrény často nedokážou utišit bolest, přestože jim pacienti věří a jsou ověřeny výzkumem? Pokud by byl placebo efekt tak účinný, že by dokázal vyléčit například vysoký tlak, hypofunkci štítné žlázy, gangrénu, paralýzu, nebo sebevražedné deprese (jak se tomu někdy v homeopatii stává), proč by ho konvenční lékaři nevyužívali hojně také ve své praxi?

"Boj" konvenčních lékařů proti homeopatii zde byl od samého vzniku homeopatie, kdy však medicína ještě praktikovala léčbu pouštěním žilou, zvracením, nebo například vysokými dávkami arsenu či rtuti, zatímco Samuel Hahnemann už 50 let před Dr. Kochem předpovídal existenci mikroorganismů jakožto možných původců některých nemocí, a homeopatie měla tenkrát mnohem lepší terapeutické výsledky než konvenční medicína, která byla mainstreamová tenkrát, stejně jako je dnes. Hahnemann byl už tenkrát napadán za to, že se homeopatie neopírá o tehdejší „vědecké“ poznatky. Je zdokumentováno, že Hahnemann měl u epidemie tyfu v roce 1813 úmrtnost u svých pacientů cca 3%, zatímco tehdejší konvenční medicína 30%. U epidemie cholery v letech 1830-1832 byla úmrtnost v rukou konvenčních lékařů 40-80% (dle informací z různých oblastí a zdrojů), kdežto u homeopatických lékařů se úmrtnost pohybovala mezi 7-10%, přičemž např. Dr. Joseph Pulte, ordinující v Cincinnati v USA údajně neztratil jediného pacienta. Pandemie chřipky 1918-1919 - úmrtnost pacientů konvenční medicíny: 30%, homeopatie: 1%. Takto bych mohl dál pokračovat o epidemiích záškrtu, žluté zimnice, a dalších, které se vyskytly během 19. a 20. století. Myslíte, že je možné, aby placebo efekt vyléčil choleru nebo tyfus? Dnes máme pro změnu epidemie "civilizačních" nemocí, autismu, AHDH, rakoviny, úzkostí a depresí, a já věřím, že v mnoha případech těchto onemocnění může homeopatie prokázat, že není pouhým placebo efektem.

 

Proč NENÍ HOMEOPATIE PLACEBO EFEKT? Protože se již pomocí homeopatie vyléčilo obrovské množství kojenců a malých dětí, kteří jak se říká, „z toho ještě nemají rozum“, a také zvířat. A u mnoha případů k tomu došlo až poté, co u nich konvenční medicína před tím selhala, přestože rodiče podávali dítěti konvenční lék ve stejné nebo možná ještě silnější víře, že dítěti pomůže. Homeopatie funguje stejně na lidech, kteří jí věří, jako na těch, kteří ji nevěří. Úspěch léčby zde závisí POUZE na výběru správného léku a reverzibilitě dané patologie. Koneckonců, mnoho mých spolužáků z mezinárodní homeopatické akademie v Řecku jsou lékaři konvenční medicíny, kteří se rozhodli pro studium homeopatie poté, co jim samotným nebo někomu z jejich okolí homeopatie pomohla.

Navíc, i v homeopatii pozorujeme placebo efekt. Někdy se stává, že je klientovi lépe už po odchodu z konzultace, protože zkrátka získá jakousi naději. Homeopat však dokáže takovou reakci podle jasně definovaných parametrů spolehlivě odlišit od skutečně kurativní (léčebné) reakce po správně zvoleném homeopatickém léku.

© 2019 HPPH - Homeopatie Petr Hoffmann

Tyto stránky mají pouze informativní charakter a nenahrazují odbornou lékařskou péči.

bottom of page